Czym jest kaszel suchy, a czym kaszel mokry?
Kaszel to fizjologiczny mechanizm ochronny. Służy oczyszczeniu drzewa oskrzelowego. Mimo że nieprzyjemny, jest pożądanych odruchem, dzięki któremu mamy możliwość usunięcia nadmiaru wydzieliny czy zapobieganiu przedostawaniu się ciał obcych do dolnych odcinków naszych dróg oddechowych. Rozpoznanie rodzaju kaszlu służy m.in. dopasowaniu farmakoterapii, np. syropu na kaszel suchy i mokry.
Oprócz podziału na kaszel ostry, podostry i przewlekły, istnieje również podział bardziej znany – na kaszel:
- suchy, czyli nieproduktywny, bez odkrztuszania plwociny, czyli wydzieliny dróg oddechowych;
- mokry/wilgotny, czyli produktywny, z odkrztuszaniem plwociny.
Kaszel Suchy
Kaszel suchy, to rodzaj kaszlu charakteryzujący się brakiem wydzieliny. Pacjent odczuwa drażnienie w gardle, bez możliwości efektywnego odkrztuszania. W przypadku tego rodzaju kaszlu, istotne jest sięgnięcie po syrop na kaszel suchy, który skutecznie łagodzi podrażnienia gardła i przywraca komfort.
Kaszel Mokry
Kaszel mokry to sytuacja, w której dochodzi do produkcji znacznej ilości wydzieliny. Tutaj kluczowe jest wybranie syropu na kaszel mokry, który pomaga w rozrzedzeniu i usunięciu śluzu, ułatwiając jednocześnie proces odkrztuszania.
Jaki wybrać syrop na kaszel suchy?
Przy wyborze syropu na kaszel suchy, warto zwrócić uwagę na składniki łagodzące podrażnienia i zapewniające nawilżenie. Przy wyborze syropu na kaszel suchy warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii:
- Wybierz syrop, który zawiera składniki aktywne skierowane do leczenia kaszlu suchego. Powinny pomagać łagodzić ten rodzaj kaszlu poprzez hamowanie jego odruchu.
- Zwróć uwagę na syropy na kaszel suchy, które bazują na naturalnych składnikach, takich jak ekstrakty z ziół (np. prawoślaz, lipa, len).
Jaki wybrać syrop na kaszel mokry?
W przypadku tego rodzaju kaszlu istotne jest postawienie na syropy na kaszel mokry zawierające substancje rozrzedzające wydzielinę. Te składniki pomagają w efektywnym usuwaniu śluzu i przyspieszają proces oczyszczania dróg oddechowych. Wybierz syrop na kaszel mokry, który:
- zawiera substancje rozrzedzające śluz, ułatwiając jego odkrztuszanie;
- zawiera zioła o właściwościach wykrztuśnych, takie jak tymianek czy pierwiosnek, które mogą wspomagać naturalny proces oczyszczania dróg oddechowych.
Dobry syrop na kaszel duszący i mokry – czym się kierować podczas wyboru najlepszego syropu na kaszel suchy i mokry?
Podczas wyboru najlepszego syropu na kaszel duszący czy syropu na kaszel mokry, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kryteriów: składniki, dawkowanie, ewentualne przeciwwskazania. Skoncentrujmy się w tej chwili na składnikach aktywnych, które odpowiednio dobrane są w stanie wspierać walkę z zarówno kaszlem duszącym, jak i mokrym.
Tymianek pospolity
- Tymianek pospolity (Thymus vulgaris L.) jest rośliną znaną ze swoich właściwości leczniczych, w tym korzystnego wpływu na układ oddechowy. Olejki eteryczne zawarte w tymianku, głównie tymol i karwakrol, są uznawane za substancje mające korzystny wpływ na leczenie kaszlu.
W jaki sposób tymianek pospolity może działać w syropie na kaszel duszący i w syropie na kaszel mokry u dorosłych?
Wpływ na odkrztuszanie | Działanie przeciwbakteryjne | Działanie przeciwzapalne |
---|---|---|
W syropie na kaszel mokry i suchy działa odkrztuszająco, pomagając w usuwaniu zalegającej wydzieliny z dróg oddechowych. | Substancje takie jak tymol w syropie na kaszel mokry i suchy wykazują właściwości przeciwbakteryjne, co może pomóc w zwalczaniu infekcji bakteryjnych dróg oddechowych. | Tymianek zawiera związki o właściwościach przeciwzapalnych, które mogą łagodzić podrażnienia dróg oddechowych. |
Pierwiosnek lekarski
- Pierwiosnek lekarski (Primula veris) jest rośliną, której korzeń jest tradycyjnie używany w medycynie ludowej. Przypisuje mu się właściwości, które mogą skutecznie działać w syropie na kaszel duszący i mokry u dorosłych. Jest on wykorzystywany również w lekach o działaniu wykrztuśnym — działa poprzez podrażnienie zakończeń nerwu błędnego, co powoduje zwiększoną produkcję śluzu i jego upłynnienie.
Jak działa pierwiosnek lekarski w syropie na kaszel duszący i w syropie na kaszel mokry u dorosłych?
Działanie sekretolityczne i wykrztuśne | Działanie przeciwzapalne | Działanie spazmolityczne |
---|---|---|
Zawarte w pierwiosnku lekarskim saponiny triterpenowe, poprzez miejscowe podrażnienie zakończenia nerwu błędnego w błonie śluzowej żołądka, powodują zwiększenie wydzielania wodnistego śluzu w układzie oddechowym i odkrztuszanie na drodze odruchowej. | Niektóre substancje takie jak saponiny triterpenowe oraz flawonoidy zawarte w roślinie mają potencjalne właściwości przeciwzapalne, co może być korzystne w przypadku stanów zapalnych dróg oddechowych. | Pierwiosnek lekarski w syropie na kaszel mokry i duszący, dzięki zawartości saponin oraz flawonoidów (m.in. apigeniny), a także kwercetyny i kemferolu może wykazywać działanie spazmolityczne, prawdopodobnie zależne od stymulacji receptorów beta-2. Może wpływać na receptory w drogach oddechowych. |
Niezależnie od tego, czy borykasz się z duszącym i irytującym kaszlem, czy też mokrym, który utrudnia nam prawidłowe oddychanie, warto skierować uwagę ku rozwiązaniom, których skuteczność znana jest od wieków.
Syropy na kaszel na bazie naturalnych składników
Syropy na bazie naturalnych składników, takich jak tymianek i pierwiosnek lekarski, nie tylko łagodzą objawy kaszlu, ale także wspierają naturalne mechanizmy oczyszczania dróg oddechowych. Odkrywając moc ziół, które od wieków były stosowane w tradycyjnej medycynie, możesz mieć pewność, że sięgasz po coś sprawdzonego i bezpiecznego.
Oba wyżej wymienione składniki znajdziesz w naszym syropie Bronchosol* na każdy rodzaj kaszlu.
Syrop Bronchosol, zawierający wyciąg złożony z ziela tymianku i korzenia pierwiosnka oraz tymol jest godnym uwagi lekiem na duszący i mokry kaszel. u dzieci powyżej 4 lat i dorosłych, na każdym etapie infekcji. Jego skuteczność, oparta na badaniach klinicznych (Karina Schönknecht, Hanna Krauss, Jerzy Jambor , Andrzej M.Fal: Leczenie kaszlu w przebiegu infekcji dróg oddechowych – efekt połączenia związków czynnych pochodzenia naturalnego z tymolem. Wiadomości Lekarskie 2016, tom LXIX, nr 6m, s. 798-799), potwierdza skrócenie czasu trwania choroby, złagodzenie kaszlu i poprawę ogólnego samopoczucia pacjentów. Co więcej, badania in-vitro (Witkowska-Banaszczak E, Michalak A, Kędzia A. In vitro antimicrobial activity of Bronchosol. Acta Pol Pharm. 2015;2:367–375) potwierdzają działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze syropu, co może dodatkowo wspomagać skuteczność terapii chorób układu oddechowego.
Europejska Agencja Leków wspiera połączenie tych dwóch roślin, wskazując na korzyści z jednoczesnego stosowania obu składników. Lek z takim składem może być polecany jako wsparcie w leczeniu infekcji i kaszlu, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Jeśli kaszlowi nie towarzyszą inne objawy (np. gorączka, ból gardła, osłabienie), a nie masz pewności co do rodzaju kaszlu to nie trać czasu na analizowanie. Co wybrać: syrop na kaszel duszący czy syrop na kaszel mokry? Po prostu sięgnij po syrop, który łączy w sobie dobrodziejstwa natury i sprawdzonej skuteczności – Bronchosol. Dzięki starannie dobranym składnikom, Twój organizm otrzymuje wsparcie, jakiego potrzebuje – bez względu na rodzaj kaszlu i etap infekcji Przywróć równowagę i komfort swojemu codziennemu życiu, korzystając ze składników, które oferuje Ci natura.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości to koniecznie skonsultuj się ze specjalistą, który pokieruje Twoim leczeniem. Pamiętaj jednak, że antybiotykoterapia może być brana pod uwagę u pacjentów z wyraźnymi przesłankami, które wskazują na możliwość infekcji bakteryjnej. Nieuzasadnione zastosowanie antybiotyków może wyrządzić więcej szkody niż pożytku, chociażby niszcząc naturalną florę bakteryjną. Antybiotyki nie są selektywne w niszczeniu bakterii – zabijają zarówno szkodliwe, jak i korzystne bakterie w organizmie. To może zakłócać równowagę mikroflory jelitowej, co może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak biegunka, problemy z trawieniem czy infekcje grzybicze.
Zadbaj o siebie, uwzględniając w swoich działaniach nie tylko syrop na kaszel suchy i mokry dla dorosłych, lecz także modyfikację stylu życia, np. dbaj o nawodnienie zwłaszcza w sezonie grzewczym oraz w klimatyzowanych pomieszczeniach, chodź na spacery, nie przegrzewaj się.
Źródła:
Aleksandra Undrunas, Krzysztof Kuziemski, Uporczywy kaszel – trudności diagnostyczno-terapeutyczne w codziennej praktyce lekarskiej, [w:] Forum Medycyny Rodzinnej 2017;11(4):149-155
Krenke Rafał Marian, Chorostowska-Wynimko Joanna, Dąbrowska Marta Maria, Bieńkowski Przemysław, Arcimowicz Magdalena, Grabczak Elżbieta Magdalena, Mastalerz-Migas Agnieszka: Postępowanie w kaszlu u osób dorosłych – rekomendacje dla lekarzy rodzinnych, Lekarz POZ, vol. 4, no. 6, 2018, pp. 425-452
Shields MD, Bush A, Everard ML i wsp. BTS guidelines: Recommendations for the assessment and management of cough in children. Thorax 2008; 63 Suppl 3: III1-III15
Irvin RS, French CL, Chang AB, Altman KW. Classification of cough as a symptom in adults and management algorithms. Chest 2018; 153: 196-209
Morice AH, McGarvey L, Pavord I. Recommendations for the management of cough in adults. BTS Guidelines. Thorax 2006; 61 (Suppl. I): I1-I24
Karina Schönknecht, Hanna Krauss, Jerzy Jambor, Andrzej M.Fal: Leczenie kaszlu w przebiegu infekcji dróg oddechowych – efekt połączenia związków czynnych pochodzenia naturalnego z tymolem. Wiadomości Lekarskie 2016, tom LXIX, nr 6
Witkowska-Banaszczak E, Michalak A, Kędzia A. In vitro antimicrobial activity of Bronchosol. Acta Pol Pharm. 2015;2:367–375